הממלכה הצלבנית הראשונה

עכו הייתה חלק מהממלכה הצלבנית הראשונה שבירתה ירושלים. תקופת שלטונם החלה בשנת 1091 והסתיימה בשנת 1187 , שנה בה כבש צאלח אדין חלקים נרחבים מהממלכה הצלבנית. בתקופה זו שימש נמל עכו כנמל מרכזי וחשוב מאוד עבור ספינות הצלבנים.

ריצרד לב הארי

ריצ'רד ומרבית צבאו עזבו את קפריסין לארץ הקודש ביוני. בהיעדרו, קפריסין נשלטה על ידי ריצ'רד קמוויל. ריצ'רד הגיע לעכו ביוני 1191, והצטרף לצלבנים שצרו על עירו של צאלח א-דין. הוא ננטש על ידי פיליפ וללא תמיכת לאופולד החמישי מאוסטריה, מצא עצמו לפתע ללא בעלי ברית.

הטקטיקות של ריצ'רד הבטיחו את הצלחתו במצור על עכו ובמסע שלאחריו לדרום, כאשר אנשיו של צלאח א-דין לא יכלו לפתות את הצבא הצלבני לפעולה אימפולסיבית, שיכלה לפעול לרעתם. עם זאת, עריקת המלך הצרפתי היוותה מכה רצינית, ממנה הם לא יכלו לקוות להתאושש. לאחר שהבין כי במצבו הנוכחי אפסה תקוותו להחזיק בירושלים, גם לו כבש אותה, הורה ריצ'רד בעצב על נסיגה. אף על פי שקרב למרחק מיילים אחדים מהעיר, הוא סירב להניח עליה את עיניו, מאחר שאלוהים, לטענתו, הורה כי לא הוא יהא זה שיכבוש אותה. על אף שלא הצליח לכבוש את ירושלים הצליח לכבוש כמה מערי החוף בסוריה עבור ממלכת ירושלים הוא הבין לבסוף כי לא ניתן לדחות עוד את חזרתו הביתה, מאחר שגם פיליפ וגם ג'ון ניצלו את היעדרותו לחזק את כוחם.

ריצ'רד תכנן להשאיר את קונראד ממונפרה ( Conrad of Montferrat ) כ"מלך" ממלכת ירושלים ואת קפריסין בידיו של גי דה ליזינין ( Guy of Lusignan ). אך ריצ'רד ספג מהלומה נוספת כאשר קונראד נרצח בידי ה חשישיים לפני שהוכתר. החליף אותו אחיינו של ריצ'רד, אנרי משמפיין. ב- 1192 חתם ביפו על הסכם עם צאלח א-דין אודות גבולותיה של ממלכת ירושלים.

 

הממלכה הצלבנית השנייה

צאלח אדין החזיק בעכו במשך 4 שנים רצופות. בשנת 1191 תוקף מלך אנגליה ריצרד לב הארי בשיתוף מלך צרפת פיליפ את עכו מידיו של צאלח אדין והעיר עכו נהפכת להיות בירת הממלכה הצלבנית השנייה. בתקופה זו עכו משגשגת ומתפתחת בכל התחומים. נבנים בה כ – 60 כנסיות , הטמפלרים חוצבים בה מנהרה מהחוף המערבי עד סמוך לנמל ואורכה כ 1000 מטר.

היהודים בעכו מחזקים בה את הפן הרוחני והופכים את העיר למרכז רוחני עולמי.

 

השמדת הממלכה

בשנת 1291 תוקפים הממלוכים את הצלבנים בכל ארץ ישראל. הם כובשים את עכו, בוזזים את רכושה, אונסים את נשותיה ושורפים המוני נוצרים ויהודים בבתי תפילתם.

הממלכה הצלבנית שבירתה עכו נשמדת והופכת לתילי חורבות. מצב זה של הרס וחורבן נמשך יותר מ 200 שנה.